Ako vybrať šlapadlo?

Šliapadlá, motokáry a autíčka na pedálový pohon – to sú nadčasové hračky, pri ktorých je detská radosť vždy zaručená. Veď kto by sa nechcel po chodníkoch preháňať na svojom vlastnom nablýskanom automobile, traktore či motokáre? A protestovať iste nebudú ani dospelí - ide predsa o skvelú voľnočasovú aktivitu spojenú so zdravým pohybom na čerstvom vzduchu.

Šliapadlá, motokáry a autíčka na pedálový pohon – to sú nadčasové hračky, pri ktorých je detská radosť vždy zaručená. Veď kto by sa nechcel po chodníkoch preháňať na svojom vlastnom nablýskanom automobile, traktore či motokáre? A protestovať iste nebudú ani dospelí - ide predsa o skvelú voľnočasovú aktivitu spojenú so zdravým pohybom na čerstvom vzduchu.

Doba čítania 3 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Vybrať ten správny model šliapadla však v praxi nie je vôbec jednoduché. Trh ponúka mnoho atraktívnych kúskov, pri čom ich cena sa pohybuje od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Hoci si pri tých najdrahších neraz priplácate okrem kvality aj za renomovanú značku, úsporné riešenie sa nemusí vždy vyplatiť – ide, napokon, o bezpečie dieťaťa. Prinášame vám niekoľko rád, ako postupovať a čo všetko zvážiť pred kúpou šliapadla pre vašu ratolesť.

Od kedy je vhodné?

Šliapadlo je akékoľvek detské vozidlo, ktoré funguje výlučne na pohon nožných pedálov. Aby sa v ňom teda dieťa mohlo veselo preháňať, musí byť dostatočne silné a schopné vykonávať takýto súvislý a relatívne namáhavý pohyb. Výrobcovia najznámejších značiek, ako je Puky, Snoby, Berg či Rolly Toys obvykle udávajú vhodnosť od 2, 3 alebo 5 rokov. Najlepšie však bude, ak posúdite zrelosť vašej ratolesti na šliapadlo aj podľa individuálnych kritérií. Čo takto začať najskôr s nejakým ľahším odrážadlom? Pôjde mu to? Bude ho to baviť?

Horná hranica používania šliapadla pre vás asi až takým dôležitým parametrom nebude, údaj o nosnosti však určite neprehliadnite – je to šikovná indícia pri hľadaní bezpečného a odolného kúsku (kvalitné šliapadlo pokojne unesie aj 50kg!).

Aké má funkcie a vlastnosti?

Najjednoduchšie šliapadlá ponúkajú obvykle len to, čo sľubuje ich názov – dva pedále priamo napojené na predné kolieska, jednoduchý volant či kormidlo a plastové sedadlo. Tie najsofistikovanejšie kúsky majú, naopak, špecifikáciu takmer ako skutočný automobil – sú schopné voľnobehu, majú funkčnú riadiacu páku a automaticky sa prepínajú do cúvania, ich kolesá sú poháňané cez ozajstné ložiská a nechýba im ani ručná brzda či dofukovacie  pneumatiky! Či svojmu malému pretekárovi toľko luxusu a realistických doplnkov chcete a môžete dopriať, to záleží v prvom rade od vášho rozpočtu.

Sú však aj vlastnosti a funkcie, na ktorých by ste šetriť nemali – ergonómia (teda nakoľko šliapadlo podporuje zdravú polohu dieťaťa) a bezpečnosť (nemôže sa šliapadlo s dieťaťom prevrátiť? nemôže sa mu pri šliapaní noha zapliesť do prevodov či kolesa?). Neprehliadnite ani kvalitu použitého materiálu. Hoci je väčšina šliapadiel na trhu vyrobená z plastu, určite platí, že nie je plast, ako plast. Robustnejšie kúsky, ktoré nedokážete len tak rukou stlačiť či ohnúť vydržia určite viac. Kvalitné šliapadlo tiež nebude vyrobené celé z jedného materiálu – kolesá by mali byť prispôsobené pohybu po rozličnom teréne, sedadlo zase musí zaručovať pohodlie aj pri dlhšom používaní.

Traktor, formula či štvorkolka...?

Tak toto rozhodnutie je už naozaj len na vás! Alebo ho rovno prenechajte budúcemu šoférovi - pokiaľ teda, samozrejme, šliapadlo nemá byť prekvapením. Trh ponúka nepreberný výber šliapadiel najrôznejších dizajnov a zameraní. Niektoré prekvapivo verne kopírujú svoje predlohy –detské kópie poľnohospodárskych či stavebných strojov, ako sú bagre, kombajny či nakladače, alebo dokonca hasičské autá s funkčnou sirénou. Iné zase odkazujú na štvorkolesových hrdinov zo známych rozprávkových filmov a seriálov. 

Ak si chcete už dnes uľahčiť výber darčeka na najbližšie Vianoce alebo narodeniny, zvoľte niektorý z modelov, ku ktorým sa dajú dokúpiť kompatibilné doplnky - vlečky alebo prívesné vozíky. Pre zvedavcov, ktorí potrebujú vždy zistiť, ako čo funguje, sú v ponuke aj šliapadlá s otváracou kapotou. Ak chcete čosi extravagantné, siahnite po replike veterána z najranejších čias automobilizmu! A vedeli ste, že šliapať do pedálov sa dá aj postojačky – a dokonca vo dvojici? Poohliadnite sa po šliapadlách s rukoväťami...